RASVJETA U SLUČAJU NUŽDE

 

            Rasvjeta u slučaju nužde je dodatna rasvjeta koja se pali kada nestane standardne rasvjete (u slučaju nestanka električne energije i sl.). Ugrubo rečeno, rasvjeta u slučaju nužde je sigurnosna rasvjeta za osiguravanje kontinuirane vidljivosti i služi za osiguranje rasvjete radi sigurne evakuacije prostora i kao rasvjeta za osobe koje moraju završiti potencijalno opasne ili sigurnosne operacije prije napuštanja tog prostora. Nju možemo dodatno podijeliti na sigurnosnu rasvjetu za putove evakuacije i na protupaničnu rasvjetu u većim prostorima.

            Sigurnosna rasvjeta za putove evakuacije ima namjeru osiguravanja jasne identifikacije putova za evakuaciju. Izvodi se svjetiljkama na kojima se nalaze ucrtani simboli (piktogrami) koji pokazuju smjer evakuacije.

            Protupanična rasvjeta ima namjeru sprječavanja panike u slučaju gašenja standardne rasvjete i pruža potrebnu rasvjetu kako bi ljudi mogli pronaći putove za evakuaciju i sigurno napustiti prostor.

Slika 1   Osnovni tipovi rasvjete u slučaju nužde

            Sigurnosna rasvjeta za označavanje putova evakuacije sastoji se od svjetiljke sa akumulatorskom baterijom i simbola koji je ucrtan na samu svjetiljku, ili se nalazi na osvijetljenom kućištu ili osvijetljenoj ploči pokraj same svjetiljke. U žargonu ih zovemo piktogramima (vidi sliku 1 lijevo). Protupanična rasvjeta su svi ostali tipovi svjetiljki koji osiguravaju potrebno osvjetljenje iz ugrađenih akumulatorskih baterija, ili pak iz akumulatorskih baterija koje se ugrađuju pokraj same svjetiljke. postoji i protupanična rasvjeta sa centralnim napajanjem.

            Rasvjetna tijela koja se koriste za rasvjetu u slučaju nužde možemo podijeliti u dvije osnovne skupine: rasvjetna tijela sa pripravnim spojem i rasvjetna tijela sa trajnim spojem. Rasvjetna tijela sa pripravnim spojem pale se samo kada postoji kvar u standardnoj rasvjeti, ili u slučaju nestanka električne energije. Za vrijeme prekida napajanja svjetiljka će se napajati iz baterije, koja će se automatski napuniti kada se vrati glavno napajanje. Po drugoj strani, rasvjetna tijela sa trajnim spojem mogu raditi kao obična rasvjeta i mogu se uključivati u kontinuiranom režimu. Za vrijeme prekida svjetiljka će se napajati iz baterije. U praksi, ove svjetiljke imaju dva napajanja: kontinuirano za jedinicu za napajanje (baterije) i napajanje same svjetiljke kojim se upravlja radom svjetiljke kao običnim standardnim rasvjetnim tijelom.

Slika 2   Vrste priključaka na protupaničnim svjetiljkama

            Budimo malo jasniji: pripravni spoj služi isključivo za osvjetljenje prostorija u slučaju nestanka električne energije (ili kvara na glavnoj rasvjeti, ako postoji kontrola ispravnosti rada glavne rasvjete). Za pripravni spoj dovoljna su dva vodiča L i N (uz uzemljenje, naravno). Trajni spoj služi za trajni ili upravljivi rad svjetiljke i u slučaju kad ne dolazi do nestanka električne energije, tj. za rad protupanične rasvjete kao normalne rasvjete nekog prostora. To znači da piktogrami i protupanične svjetiljke mogu svijetliti čitavo vrijeme, ili se pak može njima upravljati pomoću prekidača. naravno, u slučaju nestanka električne energije protupanične svjetiljke preuzimaju svoju ulogu rasvjete u slučaju nužde i svijetle napajajući se iz akumulatorskih baterija.

            Trajni spoj može biti, kao što mu i ime govori, trajan, tj. služi za stalan rad protupanične svjetiljke bez mogućnosti isključenja. Za to je dovoljno premostiti priključke L i L1 (ponegdje se L1 označava sa L') kod priključnih stezaljki sa tri priključka, ili pak premostiti priključke L i L1, te N i N1 kod stezaljki sa četiri priključka (slika 2 u sredini). Naravno, umjesto premoštenja („brika“) na priključak L1 (i na N1) možemo dovesti i posebno napajanje (što na slici 2 nije prikazano). Drugo, trajni spoj može biti i upravljiv, tj. svjetiljke se mogu koristiti kao standardna rasvjeta nekog prostora. U svrhu toga napajanje priključka L1 vrši se preko prekidača, kao što vidimo na slici 2 desno.              

OSNOVNE IZVEDBE PROTUPANIČNE RASVJETE


            Krenimo sa primjerima. Napomena: razmatrati ćemo isključivo primjere sa pripravnim spojem. Pogledajmo sliku 3: najčešći slučaj izvedbe protupanične rasvjete i rasvjete u istoj prostoriji. Vidimo da je nadstrujna zaštita izvedena odvojeno; osigurač F1 za protupaničnu rasvjetu i osigurač F2 za rasvjetu prostorije. Da li ovaj primjer zadovoljava tehničke propise? Svakako. (Spomenimo samo da je na primjeru 2 detaljnije prikazano vezivanje osigurača F1 i F 2 na trofazne sabirnice.)

Međutim, tu se javlja jedan problem. Što se događa kada, uslijed kvara, izbaci osigurač F2? Rasvjeta se gasi, dok se protupanična rasvjeta ne uključuje! Nadalje, nestankom napona na sabirnici L3 također dolazi do gašenja rasvjete, a protupanična rasvjeta neće se uključiti. Bilo je slučajeva da se ispadom jedne faze u čitavoj zgradi ugasi rasvjeta, dok se protupanična rasvjeta nije uključila zbog prisustva napona na sabirnici iz koje se napaja! Iz navedenog vidimo da na slici 1 nije prikazano baš najsretnije rješenje za upravljanje protupaničnom rasvjetom.

            Pokušajmo riješiti probleme. Na slici 4 u primjeru 1 vidimo rješenje za nestanak napona u jednoj fazi: ovo je odlično rješenje jer se protupanična rasvjeta i rasvjeta prostora napajaju sa iste sabirnice (što će reći: iz iste faze), pa bi u slučaju nestanka napona došlo do istodobnog gašenja rasvjete i uključenja protupanične rasvjete. Međutim, ovako nismo riješili drugi problem: što ako ispadne osigurač rasvjete F2? Naravno, protupanična rasvjeta neće se uključiti.

            Na primjeru 2 vidimo jedno rješenje koje izbjegava navedene probleme: strujne krugove


protupanične rasvjete i rasvjete prostorije osigurava samo jedan osigurač. Time bi se riješio problem iz prethodnog primjera, jer bi uslijed nestanka napona na sabirnici L2 došlo do istodobnog gašenja rasvjete prostorije i uključenja protupanične rasvjete, što bi se dogodilo i u slučaju da ispadne osigurač F1. Međutim, u ovom slučaju bi kvar (kratki spoj) u strujnom krugu protupanične rasvjete direktno utjecao na glavnu rasvjetu, što baš i nije najpoželjnije rješenje. Kako bilo da bilo, ovaj slučaj može se upotrijebiti za manje prostorije sa malim brojem svjetiljki i sa malim brojem protupanične rasvjete.

            Primjer 3 prikazuje nam isto što i primjer 2, samo što je strujni krug protupanične rasvjete odijeljen od strujnog kruga rasvjete dvopolnim osiguračem; strujni krug protupanične rasvjete osiguran je jednim osiguračem, dok je strujni krug rasvjete osiguran drugim. Naravno, oba osigurača su mehanički spregnuta i prilikom kvara na bilo kojem strujnom krugu dolazi do istovremenog prekida napajanja u oba strujna kruga. I u ovom slučaju vrijede iste značajke kao i u primjeru 2.

            Primjer 4 prikazuje odlično rješenje za sve do sada navedene probleme. Naime, na osigurač rasvjete prostora (F2) dodan je pomoćni kontakt PK (NO) sa otvorenim kontaktom. Kontakt PK i osigurač F2 mehanički su spregnuti, što znači da kontakt PK „prati“ stane osigurača F2; kad je osigurač F2 uključen, kontakt je zatvoren, i obratno. Iz primjera vidimo da je strujni krug protupanične rasvjete osiguran osiguračem F1 i pomoćnim kontaktom PK,

dok je strujni krug rasvjete prostora osiguran osiguračem F2. U slučaju kratkog spoja ili kvara u strujnom krugu rasvjete izbaciti će osigurač F2, čime će se istodobno otvoriti kontakt PK i prekinuti napajanje protupanične rasvjete; time će protupanična rasvjeta početi sa radom. U slučaju pak da dođe do kratkog spoja u strujnom krugu protupanične rasvjete, izbaciti će osigurač F1, što neće imati nikakvog utjecaja na rad rasvjete prostora. Naravno, obje rasvjete napajaju se sa iste sabirnice (iz iste „faze“, u ovom slučaju L2). Ovo je rješenje koje uglavnom zadovoljava sve zahtjeve ispravnog funkcioniranja protupanične rasvjete.


LINIJSKA RASVJETA – ŠINSKI SUSTAVI


            Sljedeći slučaj koji ćemo obraditi je linijska rasvjeta, ili rasvjeta na šinskim sustavima. Isti slučaj može se primijeniti i na malo složenije strujne krugove, ali osnovna značajka im je zahtjev investitora (ili tehnički propisi) da se u slučaju kvara u jednom strujnom krugu rasvjete obavezno isključuje kompletna rasvjeta (u liniji, na šini, u nekoj prostoriji itd.). U ovom slučaju to je riješeno tropolnim („trostrukim“) automatskim osiguračem, što vidimo na jednopolnoj šemi (primjer 1 na slici 5) i malo zornije na montažnoj šemi (primjer 2).

            Sama slika 5 govori za sebe: u slučaju kratkog spoja u bilo kojem strujnom krugu rasvjete izbaciti će osigurač F2 i – protupanična rasvjeta neće se uključiti! Opet se suočavamo sa istim problemima kao i ranije.

            Razmotrimo primjer 1 na slici 6: protupanična rasvjeta štiti se jednim od tri spregnuta osigurača rasvjete prostora. Ovo je dobro rješenje, samo što će osigurač preko kojeg se napaja protupanična rasvjeta biti opterećeniji, što valja uzeti u obzir, a i kvar na protupaničnoj rasvjeti uzrokovati će iskakanje osigurača F1 čime će se ugasiti i rasvjeta prostora. Primjer 2 daje isto rješenje, samo što je odvojena zaštita strujnog kruga protupanične rasvjete jednim od četiri spregnuta osigurača (četveropolni osigurač F1), čime se rasterećuje osigurač protupanične rasvjete i rasvjete 1 iz prvog primjera. I u ovom slučaju će eventualni kratki spoj na protupaničnoj rasvjeti uzrokovati isključenje kompletne rasvjete prostora.


            Primjer 3 je već poznata priča: pomoćni kontakt PK koji je mehanički spregnut s osiguračem rasvjete prostora (F2). U ovom slučaju prilikom kvara na rasvjeti prostora i iskakanju osigurača F2 dolazi do otvaranja kontakta PK, čime se prekida napajanje protupanične rasvjete i ona počinje s radom. Naravno, sam strujni krug protupanične rasvjete osiguran je osiguračem F1, tako da kvar na protupaničnoj rasvjeti neće utjecati na rad rasvjete prostora.

            Primjećujemo da u ovim slučajevima nije uzet u obzir nestanak napona na jednoj (ili dvije) sabirnice. To je zbog toga jer se radi o linijskoj rasvjeti, ili o rasvjeti koja je koncentrirana u nekom prostoru, tako da će u slučaju nestanka napona na jednoj ili dvije sabirnice dio rasvjete prostora i dalje biti funkcionalan i davati dovoljno osvjetljenja u samom prostoru. Tek u slučaju nestanka napajanja na sabirnici sa koje se napaja protupanična rasvjeta, ista bi se aktivirala i počela sa radom. Naravno, i za ovaj slučaj postoji rješenje, ali o tome ćemo nešto kasnije.


SLOŽENO UPRAVLJANJE PROTUPANIČNOM RASVJETOM


            Kod malo složenijih sustava rasvjete prvenstveno mislimo na veći broj strujnih krugova rasvjete u nekoj prostoriji, što se čini radi uštede električne energije, veće snage samih svjetiljki, kvalitetnijim odabirom režima rada rasvjete itd. U primjeru na slici 7 prikazana je, recimo, rasvjeta neke prostorije u tri linije (ili sa tri šine) te jedan strujni krug protupanične rasvjete u istoj prostoriji. Vidimo da se svaka linija rasvjete napaja peterožilnim kabelom i osigurava tropolnim osiguračem. Zamislimo da je i u ovom slučaju postavljen tehnički zahtjev uključenja protupanične rasvjete u slučaju prestanka rada bilo koje linije rasvjete (izbacivanja bilo kojeg osigurača F2 – F4). Kako riješiti problem?

            Napomenimo da ćemo od sada davati samo najkvalitetnija rješenja, jer smo sam princip rada pojedinih elemenata opisali ranije. Na slici 8 vidimo montažnu šemu rješenja: dodavanje pomoćnog kontakta na svaki tropolni osigurač i njihovo povezivanje u seriju. Kada su automatski osigurači uključeni, spregnuti pomoćni kontakti (PK1, PK2 i PK3) zatvaraju strujni krug protupanične rasvjete. U slučaju kvara u bilo kojem strujnom krugu rasvjete i iskakanja bilo kojeg osigurača F2 – F4 dolazi do istodobnog prekida strujnog kruga protupanične rasvjete preko spregnutog pomoćnog kontakta, i protupanična rasvjeta se uključuje. Na ovaj način može se izvršiti upravljanje protupaničnom rasvjetom putem neograničenog broja pomoćnih kontakata, ali pri tome valja voditi računa da se strujni krug protupanične rasvjete zatvara preko svih pomoćnih kontakata povezanih u seriju, što bi moglo predstavljati problem u slučaju veće snage protupanične rasvjete (velikog broja protupaničnih svjetiljki) zbog nazivne struje samih pomoćnih kontakata.


            Pogledajmo sad sliku 9: vidimo dva strujna kruga protupanične rasvjete i pet strujnih krugova rasvjete u nekoj zamišljenoj prostoriji. Neka i u ovom primjeru vrijedi prohtjev: u slučaju kvara u bilo kojem strujnom krugu rasvjete moraju se uključiti obje protupanične rasvjete. Kako ćemo to izvesti?

Slika 10 nam govori sve. Pošto se protupanična rasvjeta napaja sa različitih sabirnica (različitih „faza“), za njeno istodobno uključenje dodali smo sklopnik (kontaktor, relej) K1 sa dva radna kontakta. Za tri strujna kruga dodali bi sklopnik sa tri radna kontakta, za četiri bi dodali sklopnik sa četiri radna kontakta itd.

            Princip rada je vrlo jednostavan; već poznati pomoćni kontakti (PK1 – PK5) spregnuti su sa svakim osiguračem rasvjete (F3 – F7) i povezani u seriju. U radnom stanju zatvara se strujni krug sa osigurača F2, preko svih pomoćnih kontakata (PK1 – PK5) i sklopnika K1, zbog čega kotva sklopnika K1 privlači i zatvara strujne krugove protupanične rasvjete 1 i 2. U slučaju kratkog spoja u bilo kojem strujnom krugu rasvjete dolazi do ispadanja osigurača, a samim tim i spregnutog pomoćnog kontakta, čime se prekida strujni krug i kotva sklopnika otpušta. Time se prekidaju strujni krugovi protupanične rasvjete i ona počinje sa radom. time smo riješili problem veće snage navedene protupanične rasvjete, kao i nadzor svih strujnih krugova rasvjete prostora.

            Možemo li poboljšati upravljanje protupaničnom rasvjetom? Postoji pregršt rješenja koje daju pozitivan odgovor na pitanje, ali valja znati da svako poboljšanje ovisi o tehničkim propisima, zahtjevima investitora i, nažalost, što se danas smatra vrlo bitnim, financijskoj konstrukciji i vremenskom okviru završetka nekog projekta. Kako bilo da bilo, nećemo o tome previše razmišljati, već ćemo jednostavno razmotriti nekoliko prijedloga.


            Prvi slučaj vidljiv je na slici 11 u primjeru 1: u strujni krug sklopnika K1 i serijski vezanih pomoćnih kontakata PK1 – PK5 dodali smo dvije grebenaste sklopke i jedno tipkalo. Oni mogu biti ugrađeni na vrata razvodnog ormara, ili pak u poseban upravljački tablo negdje u prostoru. Opišimo svaki od navedenih elemenata.

            Tipkalo (tipka, taster) T1 možemo nazvati „Test protupanične rasvjete“ i služi da pritiskom na njega prekinemo strujni krug sklopnika K1, čime on otpušta i putem svojih kontakata uključuje rad protupanične rasvjete. Naravno, otpuštanjem tipkala zatvara se strujni krug i protupanična rasvjeta se gasi. Ovo je vrlo koristan dodatak kojim možemo ispitati funkcionalnost naše protupanične rasvjete.

            Grebenasta sklopka S1 služi za zaobilaženje (anuliranje) pomoćnih kontakata K1 – K5 kada se prebaci u položaj 1; na taj način kratko spaja pomoćne kontakte i direktno zatvara strujni krug sklopnika K1, neovisno o njima. Ovo je „Servisna sklopka“ kojom se služimo u slučaju rada na instalaciji rasvjete. Kad ju prebacimo u položaj 1 („Servis rasvjete“), protupanična rasvjeta nastavlja sa svojim normalnim radom neometana od radova na rasvjeti i eventualnom iskapčanju osigurača rasvjete F3 – F7. Kad ju prebacimo u položaj 0, sustav se vraća u osnovno stanje i sklopnik K1 postaje ovisan o položaju automatskih osigurača rasvjete F3 – F7 i njihovih spregnutih pomoćnih kontakata K1 – K5. Ovo je vrlo korisno u slučaju rada na rasvjeti prostora, kako bi izbjegli paljenje protupanične rasvjete svaki put kad isključimo bilo koji osigurač rasvjete prostora.

            Treći „dodatak“ je grebenasta sklopka S2. Ona ima identičnu funkciju kao i tipkalo T1, samo se pomoću nje, prebacivanjem u položaj 0, može trajno prekinuti strujni krug sklopnika K1, čime se prekidaju strujni krugovi protupanične rasvjete i ona se trajno pali (odnosno dok se ne isprazne akumulatori u protupaničnim svjetiljkama). Ovu sklopku možemo nazvati „Servis protupanične rasvjete“, gdje je položaj 1 osnovno stanje, dok je položaj 0 „Isključenje napajanja protupanične rasvjete“, ili tako nešto. U biti, ovo je koristan dodatak kojim možemo produžiti vijek rada akumulatora protupanične rasvjete omogućivši im redovite cikluse pražnjenja i punjenja (prema specifikacijama proizvođača, ili pak npr. jednom mjesečno). O ovoj temi raspraviti ćemo kasnije.

            Ranije smo spomenuli da od slike 5 nadalje nemamo ovisnost o prisustvu napona na sabirnicama (prisustvo faza). Gledajući sliku 11 zamjećujemo da se protupanična rasvjeta napaja sa sabirnica L2 i L3, što znači da bi se nestankom napona na sabirnici L1 dio rasvjete ugasio, a protupanična rasvjeta ne bi reagirala. To baš i ne predstavlja neki problem jer bi u tom slučaju dvije trećine rasvjete radilo normalno. Međutim, zamislimo da investitor zahtijeva uključenje protupanične rasvjete u slučaju gašenja bilo kojeg dijela rasvjete prostora. Što učiniti u tom slučaju?

Razmotrimo primjer 2 na slici 11. Dodali smo 3-fazni relej za nadzor napona K2 (osiguran preko tropolnog osigurača F0). U većini slučajeva, visina nadziranog napona podešava se na samom releju, i ako je napon u granicama normale (npr. veći od 160 V), kotva releja za nadzor napona biti će privučena, pri čemu će njegov kontakt K2 zatvoriti strujni krug sklopnika K1 preko pomoćnih kontakata PK3 – PK7. Protupanična rasvjeta biti će pod naponom i neće se uključivati. Međutim, kada napon na bilo kojoj sabirnici (fazi) padne ispod podešene vrijednosti, relej za nadzor napona će otpustiti, pri čemu će njegov kontakt K2 prekinuti strujni krug sklopnika K1 i protupanična rasvjeta će se uključiti. Porastom napona na sabirnici privući će i relej za nadzor napona K2, pri čemu će se sustav vratiti u osnovno stanje. Naravno, postoje i releji za nadzor pojedinih faza (jednofazni releji za nadzor napona), a i druga rješenja koja ćemo obraditi u poglavlju „Nadzor napona“.

 

POBOLJŠANJE RADA PROTUPANIČNE RASVJETE


            Može li se upravljanje protupaničnom rasvjetom dodatno poboljšati? Naravno da može; postoji cijeli niz rješenja koji može produljiti vijek rada protupaničnih svjetiljki ili pak ekonomičnije i praktičnije iskoristiti same svjetiljke. Za početak, osvrnimo se na samu konstrukciju naših protupaničnih svjetiljki: svi znamo da se kod isključenja napona protupanične svjetiljke napajaju iz akumulatorskih baterija. Kako bi produljili vijek trajanja samih baterija, bilo bi mudro osigurati redovite cikluse njihovog pražnjenja i punjenja. To možemo učiniti na dva načina: ručno i automatski.

            Slika 12 daje nam rješenje za oba slučaja, no mi možemo odabrati samo jedan od njih. Bitno je da izvedemo napajanje protupaničnih svjetiljki sa zajedničke sabirnice, odvojeno od ostalih potrošača. U prvom slučaju, ručnom upravljanju, izvršiti ćemo napajanje sabirnica protupanične rasvjete preko rastavne ili grebenaste sklopke S1. Isključenjem same sklopke S1 sve protupanične svjetiljke ostaju bez napajanja i počinju sa napajanjem iz akumulatorskih baterija. Nakon jednog do tri sata, ovisno o tipu svjetiljki, tj. kada se njihovi akumulatori isprazne, uključiti ćemo sklopku S1 i omogućiti punjenje akumulatorskih baterija protupaničnih svjetiljki. Naravno, čitavu operaciju možemo obavljati npr. jednom mjesečno, u vrijeme kada rad protupanične rasvjete neće utjecati na sigurnost osoba koje se nalaze u prostorijama sa protupaničnom rasvjetom (vikend, neradni dan itd.).


            Drugi slučaj, automatsko upravljanje, riješen je mjesečnim ili godišnjim timerom – vremenskim relejom K, kako prikazuje slika 12. Kvaka je u programiranju samog timera: dovoljno je programirati npr. jednomjesečni ciklus u trajanju jednog do tri sata u vrijeme koje je opisano ranije i ostalo valja prepustiti samom uređaju. Timer će redovito isključivati i uključivati napajanje protupanične rasvjete i time zasigurno produljiti radni vijek samih akumulatorskih baterija. I za kraj, možemo spomenuti da nas ništa ne sprječava (osim škrtog investitora) ugraditi oba opisana dodatka – sklopku S1 i programibilni timer.

            Na slici 13 pogledajmo kako se povezuje protupanična rasvjeta i rasvjeta prostorije na dvopolni osigurač, kako izgleda pomoćni kontakt za automatske osigurače, kako izgleda relej za nadzor napona i sasvim desno kako izgleda godišnji programibilni uklopni sat - timer. Nadalje ćemo opisati neke specifične slučajeve vezane uz protupaničnu rasvjetu.

DALJINSKO (CENTRALNO) UPRAVLJANJE PROTUPANIČNOM RASVJETOM


            Sada ulazimo u područje specifičnih proizvoda pojedinih proizvođača. Na slici 14 prikazan je princip centralnog upravljanja rasvjetom u slučaju nužde. Radi se o daljinskom upravljaču na koji se povezuju sve svjetiljke za nuždu (naravno, moraju biti od istog proizvođača) sa dva vodiča minimalnog presjeka 1 mm². O čemu se tu radi?

            Naime, u osnovi će rasvjeta u slučaju nužde normalno obavljati svoju funkciju. Prednost ovog daljinskog upravljača je što možemo isključiti kompletnu rasvjetu za nuždu i to za vrijeme prekida glavnog napajanja! Prekidač na prednjoj strani jedinice za daljinsko upravljanje šalje impuls kojim se rasvjeta u slučaju nužde može uključiti, ili isključiti.

            Čemu služi ovaj daljinski upravljač? Prvenstveno služi za upravljanje rasvjetom u sezonskim objektima (hotelima, trgovinama itd.) ili pak u prostorijama koje se ne upotrebljavaju u dužim vremenskim razdobljima. Naime, time se postiže bolje iskorištavanje akumulatorskih baterija jer se rasvjeta za slučaj nužde može isključiti kako ne bi nepotrebno radila u vrijeme kada su objekti ili prostorije prazni i nekorišteni.

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.