VREMENSKI RELEJI


VREMENSKI RELEJI

            Na slici prikazan je zanimljiv sklop: upuštač rasvjete. Upuštač u ovom slučaju služi za stupnjevito uključenje rasvjete kako bi se izbjegle velike potezne struje koje se znaju javiti prilikom uključenja uređaja. Naravno, ovaj spoj korisniji je za upuštanje u rad više elektromotora; no i kod rasvjete može se, uz već navedeno smanjenje poteznih struja kod uključenja, dobiti i lijep vizualni efekt.
            Razmotrimo primjer 1. Upotrijebili smo vremenski relej sa kašnjenjem uključenja VR. Princip njegovog rada vrlo je jednostavan: kada ga priključimo na napon, kotva će privući tek nakon određenog vremena koje podešavamo na samom releju. Prikazani sklop služi za kašnjenje uključenja rasvjete 2 (recimo za oko 1 sekunde, ali to može biti i znatno više). Kada sklopku S1 prebacimo u položaj 1, istodobno uključujemo rasvjetu 1 i priključujemo vremenski relej VR na napon. Nakon isteka vremena podešenog na releju privući će njegova kotva i preko svog kontakta VR uključiti će rasvjetu 2. Na taj način postižemo kašnjenje uključenja rasvjete 2. Prebacivanjem sklopke S1 istovremeno će se isključiti obje rasvjete. Ovaj spoj možemo i pojednostaviti, koristeći samo jedan osigurač (F1) i samo jedan kontakt sklopke S1, na koji ćemo povezati vremenski relej, rasvjetu 1 i kontakt VR rasvjete 2.
            Primjer 2 pokazuje nam „pravi“ upuštač: imamo pet strujnih krugova rasvjete i koristimo četiri vremenska releja, i sve to uključujemo preko samo jedne sklopke S1. U ovom slučaju vremenske releje podesiti ćemo kaskadno: VR1 na npr. 1 sekundu, VR2 na 2 sekunde, VR3 na tri sekunde i VR4 na 4 sekunde. Što će se dogoditi kada sklopku S1 prebacimo u položaj 1? Odmah će se uključiti rasvjeta 1 i svi vremenski releji priključiti će se na napon. Prvi će privući relej VR1 nakon jedne sekunde i putem svog kontakta (VR1) uključiti će rasvjetu 2. Nakon još jedne sekunde privući će vremenski relej VR2 i uključiti će rasvjetu 3. Nakon još jedne sekunde privući će vremenski relej VR3 i uključiti će rasvjetu 4. I za kraj, poslije isteka još jedne sekunde privući će vremenski relej VR4 i uključiti će rasvjetu 5. Na taj način dobiti ćemo zanimljiv vizualni doživljaj: uključenjem sklopke S1 rasvjeta prostora paliti će se u razmacima od 1 sekunde, do svojeg punog rada. Kada pak prebacimo sklopku 1 u položaj 0, istodobno će se isključiti sva rasvjeta u prostoriji. Naravno, i sami vremenski releji mogu se spojiti kaskadno i podesiti na isto vrijeme, ali će u tom slučaju relej koji prvi privuče priključiti sljedeći relej na napon, koji će nakon podešenog vremena dovesti napon na sljedeći…

            Može li se rasvjeta uključivati kaskadno, ali i sa kašnjenjem uključenja i kašnjenjem isključenja? Može. jedno rješenje prikazano je na slici u primjeru 1. U ovom slučaju koristimo vremenski relej sa kašnjenjem uklopa VR2, koji radi istovjetno kao u prethodnom opisu, ali i vremenski relej sa kašnjenjem isklopa VR1, koji privlači odmah nakon što ga priključimo na napon, ali će prekidom napajanja kotva otpustiti tek nakon vremena koje smo podesili na samom releju. Kako radi prikazani sklop? Prebacivanjem sklopke S1 u položaj 1 istodobno uključujemo rasvjetu 1 i dovodimo napon na vremenski relej sa kašnjenjem uklopa VR2. Kada prođe vrijeme koje je podešeno na ovom releju, njegova kotva će privući i putem svog kontakta VR2.2 uključiti će rasvjetu 2. Međutim, istodobno će preko kontakta VR2.1 dovesti napon na vremenski relej sa kašnjenjem isklopa VR1 i on će odmah privući. Neće se dogoditi ništa jer rasvjeta 2 već radi preko kontakta VR2.2. Međutim, kada sklopku S1 prebacimo u položaj 0, istodobno ćemo isključiti rasvjetu 1 i prekinuti napajanje vremenskih releja. Vremenski relej sa kašnjenjem uklopa VR2 odmah će otpustiti, ali će relej sa kašnjenjem isklopa VR1 ostati privučen (priključen je na stalni napon) i rasvjeta 2 neće se ugasiti. Tek kada prođe vrijeme koje je podešeno na releju sa kašnjenjem isklopa VR1 njegova kotva će otpustiti, i putem svog kontakta VR1 prekinuti će napajanje rasvjete 2. Time će se rasvjeta 2 i uključiti, ali i isključiti nakon nekog vremena, različito od rasvjete 1. Postoje i kombinirani releji sa kašnjenjem uklopa i isklopa, čime se može pojednostaviti opisani spoj.
            Releji sa kašnjenjem isklopa mogu poslužiti i za upravljanje rada ventilatora (npr. u zahodima i sl.). Primjer 2 opisuje nam rad ventilatora sa zadrškom; za to je upotrijebljen vremenski relej sa kašnjenjem iskapčanja VR, preko čijeg kontakta je spojeno napajanje ventilatora (npr. u nekom zahodu). Okretanjem sklopke S1 u položaj 1 uključuje se rasvjeta, ali istodobno privlači kotva vremenskog releja VR i putem svog kontakta uključuje rad ventilatora. Kada sklopku S1 prebacimo u položaj 0, isključuje se rasvjeta, ali kotva vremenskog releja VR ostaje privučena toliko dugo koliko smo to podesili na samom releju (npr. 5 minuta). To znači da će relej VR otpustiti tek nakon podešenog vremena i samim time isključiti rad ventilacije. Primjer 3 prikazuje nam pojednostavljenu verziju primjera 2.


Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.